Strona główna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Lem
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 24: Linia 24:
 
* [[Loglan'82]]
 
* [[Loglan'82]]
 
** [[Loglan'82# |Zalety Loglanu]]
 
** [[Loglan'82# |Zalety Loglanu]]
** Solidne podstawy -- badania podstawowe
+
** [[Solidne podstawy -- badania podstawowe]]
 
* [[DokumentacjaLoglanu|Dokumentacja Loglanu]]
 
* [[DokumentacjaLoglanu|Dokumentacja Loglanu]]
 
** [[DokumentacjaLoglanu#Podręczniki|Podręczniki]]
 
** [[DokumentacjaLoglanu#Podręczniki|Podręczniki]]
Linia 43: Linia 43:
 
</DynamicPageList>
 
</DynamicPageList>
 
|}
 
|}
U
 

Wersja z 11:12, 28 maj 2014

22px-English language.svg.png Main page

Na tych stronach przedstawiamy cztery projekty badawcze: Logika Algorytmiczna(od 1968), Loglan'82(od 1978), SpecVer(2007), Lem(2012). Dwa pierwsze projekty przyniosły wiele wyników i będą stosowane przez wiele lat.

♥ Projekt Logika Algorytmiczna zajmuje się odkrywaniem praw rachunku programów i znajduje zastosowanie w weryfikacji programów tzn. w dowodzeniu prawdziwości takich własności programów jak poprawność, niezapetlanie się i in. Język logiki algorytmicznej pozwala nie tylko wyrażać własności algorytmów(programów) ale także umożliwia aksjomatyzacje wielu struktur danych. Zarówno tych znanych i niezbednych w algorytmice np. stosy, drzewa binarnych poszukiwań, kopce, etc. jak i wielu struktur badanych w matematyce. Można uznac, że matematyka zajmuje się dowodzeniem, że dana formuła [math] \alpha [/math] jest prawdziwa w danej strukturze [math] \mathbb{A} [/math]. Ale większośc struktur nie daje sie opisać przy pomocy aksjomatów zaoisanych w języku pierwszego rzędu! Przyjęcie języka logiki algorytmicznej (krócej, języka algorytmicznego) umożliwia podanie ...

♥ Projekt Loglan'82 zaowocował sformułowaniem języka programowania obiektowego na wiele lat przed powstaniem języków C++ i Java. Co więcej, Loglan zawiera wiele rozwiązań nieznanych w innych językach programowania.

♥ LEM jest nazwą nowego projektu badawczego. Celem tego projektu jest zbadanie czy można stworzyć język programowania o pewnych określonych cechach (zob. specyfikacja LEM). Język LEM ma oprzeć się na osiągnięciach projektu Loglan'82 i wykorzystać to co dobre w językach programowania obiektowego nowszych generacji: Java, C++, C#, python etc.

♥ Projekt SpecVer ma potwierdzić przydatność stosowania praw logiki algorytmicznej w inżynierii oprogramowania. LEM może okazać się przydatny w pracach projektu SpecVer.

Loglan'82 Logika Algorytmiczna LEM SpecVer
Brak stron spełniających kryteria.