Analiza przykładu

Z Lem
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przykład dotyczy programu symulacji banku.

W przykładzie omówimy sposób podzielenia zadania na moduły. Spisanie wymagań dla każdego modułu. Analizę wymagań czyli specyfikacji klas. Implementację modułów i dowody poprawności implementacji klas względem specyfikacji.

Anegdota
Do firmy softawerowej AS sp.z.o.o. zgłosił się dyrektor banku Fargo i zapytał czy mogą mu pomóc w poszukiwaniu odpowiedzi jak duży ma być nowy oddział banku jaki zamierza on otworzyć w nowym miejscu? Próby wyliczenia odpowiedzi na pytanie ilu pracowników nalezy zatrudnic i jak duże biuro wynająć spaliły na panewce.

Dyrektor ds. badań i rozwoju firmy AS powiedział: przeprowadzimy kilkanaście experymentów symulacyjnych, zbierzemy statystyki i przedstawimy Panu.

Tak też postąpiono.

Ale w firmie AS zauważono, że zadanie dzieli się na dwa moduły. Inaczej mówiąc program będzie sumą klasy B opisującej działanie banku i bloku S bedącego algorytmem symulacji.

Po niedługim czasie spostrzeżono, ze moduł B może byc sumą modulu O opisującego funkcjonowanie biura i własciwego modułu B. A nuz przyjdzie do nas dyrektor firmy ubezpieczeniowej z podobnym zadaniem?